Biebrzańskie gminy będą korzystać z energii odnawialnej

26.07.2017

Na wczorajszym posiedzeniu (25 lipca) Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził do dofinansowania pięć projektów gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.

To Grajewo, Bargłów Kościelny, Wąsosz, Rajgród i Radziłów. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pozwoli samorządom zrealizować inwestycje polegające na zakupie i montażu instalacji wykorzystujących energię słoneczną.

Z tych projektów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, bo kolektory słoneczne pojawią się na budynkach mieszkalnych. I tak, gmina Grajewo planuje zakupić 112 takich instalacji, Bargłów Kościelny – 90, Wąsosz – 41, Rajgród – 53, a Radziłów – 18.

Energia słoneczna będzie wykorzystywana do podgrzewania wody. Dzięki temu zmniejszą się opłaty, zyska też środowisko – kolektory pozwolą zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Wartość wszystkich inwestycji to prawie 4 mln zł. Dofinansowanie z RPO wyniesie 2,6 mln zł.

Realizacja tych i innych przedsięwzięć na poziomie lokalnym jest możliwa dzięki Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS), czyli nowemu instrumentowi w ramach programu regionalnego. Samorząd województwa przeznaczył na niego aż 59 mln euro. W ramach RLKS odpowiedzialność za przeprowadzenie konkursów spoczywa na Lokalnych Grupach Działania, które najlepiej znają problemy, potencjały oraz potrzeby „małych ojczyzn” i potrafią zaangażować w działania mieszkańców czy przedstawicieli różnych środowisk.

 

Poleć innym: