Kolektory na ponad stu dachach w Wasilkowie

04.10.2017

Taki projekt zrealizuje gmina Wasilków dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Instalacje zostaną zamontowane na dachach domów mieszkańców.

Dziś, 4 października, Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego z tej okazji odwiedził Wasilków i wręczył pamiątkową tabliczkę.

– Mieszkamy w pięknym regionie. Świeci słońce, wieje wiatr, szkoda byłoby tego nie wykorzystać. To dobrze wydane pieniądze. I duża korzyść dla mieszkańców, którzy odczują oszczędności w swoich domowych budżetach – zauważył wicemarszałek Maciej Żywno. Dodał, że w RPO jest wiele środków przeznaczonych na instalacje, które będą służyły bezpośrednio mieszkańcom.

Wielu chętnych na kolektory

Mirosław Bielawski, burmistrz Wasilkowa zauważył, że wielu mieszkańców było zainteresowanych zamontowaniem kolektorów. – Zgłosiło się więcej osób niż przewidywał projekt, dlatego utworzyliśmy listę rezerwową – powiedział burmistrz.

Inwestycja polega na montażu instalacji (kolektorów słonecznych), które wykorzystają energię słoneczną do podgrzania ciepłej wody na potrzeby mieszkańców gminy Wasilków. Pojawią się one na dachach 101 gospodarstw domowych. W ten sposób ograniczona zostanie emisja szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.

Projekt przyniesie wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i budżetów domowych (niższe wydatki na energię). Kolektory zostaną zamontowane do końca przyszłego roku.

Pochodzi z listy projektów pozakonkursowych RPOWP 2014-2020. Został wskazany do przyjęcia w tym trybie w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Jego wartość to blisko 1,2 ml zł, zaś dofinansowanie z RPOWP wyniesie ponad 900 tys. zł.

W planach piece

Jak dodał burmistrz, że to nie koniec inwestycji związanych z odnawialnym źródłami energii w gminie. W planach jest też wymiana pieców węglowych.

Do tej pory w ramach BOF podpisano 8 umów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a ich dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniosło 17,5 mln zł.

Wicemarszałek Maciej Żywno podkreślił, że na rozstrzygnięcie czeka konkurs, w którym wsparcie na odnawialne źródła energii otrzymają również gminy spoza BOF.

Poleć innym: