Nowoczesny sprzęt w szpitalu i inwestycja w ”zieloną energię”

29.01.2019

Szpital w Hajnówce kupi aparat do diagnostyki chorób nowotworowych, a przychodnia w Ciechanowcu – instalacje do produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dziś, 29 stycznia, zostały podpisane umowy na dofinansowanie tych inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczy na kupno aparatu do badań RTG do Pracowni Rentgenodiagnostyki Szpitala w Hajnówce oraz serwera na potrzeby archiwizacji i dystrybucji obrazów medycznych. Nowy sprzęt ma poprawić jakość badań diagnostycznych oraz zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju. Z inwestycji skorzysta ponad 3 tys. pacjentów. Koszt wynosi blisko milion złotych, z czego dofinansowanie z RPOWP pokryje 713 tys. zł.

Dzięki dotacji spółka cywilna „Medyk” kupi oraz zainstaluje panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową na budynku przychodni lekarskiej, przy ul. Mickiewicza 18 w Ciechanowcu. Wytworzona energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne przychodni. Energia z odnawialnych źródeł przyniesie podwójną korzyść. Zostaną zmniejszone: emisja zanieczyszczeń do atmosfery oraz koszty utrzymania budynku. Wartość tej inwestycji wynosi 97,2 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP – 63,2 tys. zł.

 Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Joanna Sarosiek gratuluje przedstawicielowi spółki Medyk z Ciechanowca podpisania umowy  o dofinansowanie.

Poleć innym: