Pięć samorządów z Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania zrealizuje projekty za 3,7 mln zł

10.04.2018

Poinformowali o tym na piątkowej (6kwietnia) konferencji prasowej w Urzędzie Gminy Suwałki samorządowcy – wójtowie 4 suwalskich gmin i starosta powiatu sejneńskiego oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz.

Wartość wszystkich projektów wynosi ponad 3,7 mln zł. Wsparcie z RPOWP to 1,8 mln zł. Przyznanie dotacji i podpisanie umów na realizację projektów było możliwe dzięki zorganizowanemu przez Stowarzyszenie Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grupa Działania konkursowi na rewitalizację w małej skali.

Dzięki temu gmina Suwałki za 379,4 tys. zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego (wartość projektu: 505,9 tys. zł) stworzy miejsca do rekreacji i wypoczynku w Małej Hucie i Okuniowcu. Na jeziorach Koleśne i Okuniowiec zostaną wybudowane pomosty, na plażach powstaną m.in. altany z miejscami do grillowania, boiska do gry w siatkówkę plażową i mini place zabaw. Projekt ma być zrealizowany do końca października tego roku.

Gmina Krasnopol przy Zespole Szkół w Kransnopolu  wybuduje obiekt sportowy z okrężną bieżnią o długości 300 metrów, bieżnią prostą o długości 100 metrów, skocznią do skoku w dal i trójskoku oraz rzutnie do pchnięcia kulą i rzutu oszczepem. Gmina Krasnopol chce wybudować też boisko z trybuną oraz oświetleniem i monitoringiem. Wartość inwestycji to 1,8 mln zł. Dotacja z wyniesie 499,6 tys. zł. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu.

Nowe oblicze zyska Plac Kościuszki w Raczkach. W ramach jego rewitalizacji, gmina Raczki m.in. przebuduje drogi wewnętrzne, parking, rozbuduje oświetlenie uliczne, zbuduje chodnik, a także instalację wodociągową i kanalizację deszczową. Na placu powstanie również fontanna. Prace mają zakończyć się w sierpniu. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 690,3 tys. zł, dofinansowanie – 471 tys. zł.

Z kolei gmina Filipów zagospodaruje teren przy ośrodku zdrowia w Filipowie. Dofinansowanie z RPO w wysokości 341,6 tys. zł (wartość inwestycji to 548,9 tys. zł) pozwoli na wybudowanie nowych miejsc parkingowych, także dla osób niepełnosprawnych, pochylni dla wózków inwalidzkich oraz nowych schodów prowadzących do placówki. Wymienione zostanie ogrodzenie oraz nawierzchnia chodników, przebudowany zostanie zjazd z drogi od strony ul. Wólczańskiej. Na placu pojawi się też nowe oświetlenie.

Powiat sejneński do końca lipca ma odnowić plac przy urzędzie pracy w Sejnach. Prace obejmą m.in. wymianę nawierzchni, budowę alejek i placu zabaw dla dzieci oraz plenerowej siłowni. Koszt inwestycji to 197,8 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie 166,5 tys. zł.

Poleć innym: