Ponad trzy miliony złotych na odnawialne źródła energii

24.09.2018

24 września Zarząd Województwa zdecydował, że taką dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzyma jedenaście podmiotów: siedem przedsiębiorstw, gmina Lipsk, powiat hajnowski, szpital w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sejnach - na inwestycje w „zieloną energię”, z wykorzystaniem na własne potrzeby. Wartość wybranych do dofinansowania projektów to 5,8 mln zł.

Przedsiębiorstwo „ANSAM II” kupi i zamontuje hybrydową instalację OZE (na biomasę – zrębki gałęzi z drzew liściastych i iglastych – i panele fotowoltaiczne) do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, JMP WÓZKI WIDŁOWE wybuduje mikroinstalację fotowoltaiczną, „Ava” zamontuje panele fotowoltaiczne, „EOL” i „Augustowianka” – pompy ciepła, natomiast Przedsiębiorstwo „Kazimierz Cwalina Usługi Handlowo Transportowe” oraz spółka „Januszewscy" elektrownię fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej oraz pompy ciepła.

Gmina Lipsk zamontuje instalacje fotowoltaiczne na siedmiu budynkach użyteczności publicznej. A Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce wybuduje elektrownię fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sejnach zamontuje instalację fotowoltaiczną oraz kotłownię na biomasę.

Dzięki tym inwestycjom będą mogły produkować prąd i ciepło z odnawialnych źródeł i tym samym pokryć część potrzeb oraz zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Kolejna korzyść to oczywiście mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Dotacja wyniesie 3,4 mln zł.

Podmioty te wzięły udział w konkursie z Działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE). Na ten typ projektów dofinansowanie otrzymało już 75 wniosków (łącznie z dzisiejszymi) w tym naborze. Ich wartość wynosi 34,4 mln zł, dofinansowanie – 18,9 mln zł. Projekty kolejnych wnioskodawców są jeszcze oceniane.

Poleć innym: