Szybsza diagnoza nowotworów w Suwałkach

29.11.2018

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach otrzyma 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na kupno wyposażenia służącego do diagnostyki nowotworowej.

Szpital kupi nowoczesny sprzęt do diagnostyki obrazowej nowotworów: USG z elastografią, system tomosyntezy, przystawkę do biopsji stereotaktycznej. Dzięki tej inwestycji można będzie wcześnie wykrywać choroby nowotworowe i wdrażać leczenie. Koszt tej aparatury wynosi prawie 1,9 mln zł, dofinansowanie pokryje 1,6 mln zł.

To już trzeci projekt, który uzyskał wsparcie w konkursie na dofinansowanie inwestycji, potrzebnych w leczeniu chorób nowotworowych. Pierwszym było kupno wysokiej klasy robota chirurgicznego da Vinci, wykorzystywanego w chirurgii onkologicznej. Trafi on do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Koszt tej inwestycji to 12,3 mln zł, a dofinansowanie z RPOWP wyniesie 10,5 mln zł.

Drugi projekt zakłada doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz Oddziału Onkologii Klinicznej w Białostockim Centrum Onkologii. Dofinansowanie w wysokości 5,3 mln zł z RPOWP pozwoli na kupno aparatury poprawiającej jakość procesu diagnostycznego i terapeutycznego, a także wdrożenie mniej inwazyjnych i precyzyjnych technologii medycznych. Kupiony zostanie m.in.: cyfrowy mammograf z funkcją tomosyntezy i mammografii, stół do biopsji stereotaktycznej piersi z wyposażeniem, cyfrowy aparat RTG ze stołem cyfrowym, system stereotaktycznej biopsji prostaty, aparat do znieczuleń.

W trakcie oceny są jeszcze dwa projekty, które zostały złożone na ten konkurs. Jednak, aby uniknąć niepotrzebnego czekania, wnioski oceniane są sukcesywnie. W wypadku spełnienia wymogów od razu trafiają do zatwierdzenia przez Zarząd Województwa i podpisywana jest umowa.

Projekt wybranych do dofinansowania Poddziałanie 8.4.1 cz. 3 (PDF 206 kB)

Poleć innym: