Tak wyglądały tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich

22.05.2018

Od 11 do 13 maja beneficjenci po raz kolejny otworzyli drzwi swoich projektów, pokazując jak dzięki unijnemu wsparciu zrealizowali swoje pomysły.

W województwie podlaskim zaprezentowanych zostało 29 projektów. Mieszkańcy regionu mogli wziąć udział m.in. w majówce organizowanej na plaży miejskiej w Dojlidach, wybrać się na wycieczkę do zespołu pałacowo-parkowego w Ciechanowcu-Nowodworach, odpocząć w bazie turystycznej w Narewce.

Ale nie tylko. Na przykład, w białostockim Centroomie wszyscy zainteresowani dawną architekturą wybrali się na wirtualną wycieczkę 3D do świata, którego już nie ma: hotelu Ritz, Pałacu Carskiego w Białowieży, ulica Głuchej w Białymstoku z Wielką Synagogą. Rodziny wspólnie spędziły czas biorąc udział w festiwalu klocków w Drohiczynie i budując europejskie drapacze chmur.

W tegorocznie DOFE zaangażowała się także Sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich, która działa w Podlaskiem. Na plaży w Dojlidach konsultantki rozdawały gadżety i ulotki zachęcające do odwiedzenia punktu w Białymstoku. Udzieliły wielu informacji osobom zainteresowanym pozyskaniem unijnego wsparcia. Z kolei lokalny punkt w Suwałkach zorganizował piknik rodzinny „Fundusze Europejskie na wesoło”. Można było wziąć udział w wielu grach i zabawach, dzieci malowały i kolorowały obrazki o tematyce unijnej, uczestniczyły też w konkursach. Mieszkańcy Suwałk oraz okolicznych miejscowości skorzystali również z konsultacji dotyczących możliwości otrzymania dofinansowania z Funduszy Europejskich.

Łomżyński punkt skierował swoje działania głównie do dzieci. Przedszkolaki brały udział w konkursie na najlepszy plakat – obraz Unii Europejskiej. Uczniowie brali udział w grach i zabawach. Odbył się też konkurs wiedzy o UE. Dorośli, podobnie, jak w Białymstoku i Suwałkach, mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistą ds. Funduszy Europejskich.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. W tym roku w ramach akcji odbyło się około 600 wydarzeń w całej Polsce.

Poleć innym: