Wolfgang Munch: mamy zaufanie do działań władz regionalnych w zakresie gospodarowania środkami unijnymi

04.10.2018

Jednym z ważnych paneli dyskusyjnych podczas pierwszego dnia obrad V Wschodniego Kongresu Gospodarczego była Polityka Spójności po roku 2020 – perspektywy dla Polski Wschodniej. Wśród prelegentów znalazł się Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Po skończonym panelu Wolfgang Munch, marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno wzięli udział w konferencji prasowej na temat środków unijnych wykorzystywanych w województwie podlaskim.

– To świetna okazja, by powiedzieć, że w sierpniu dokonaliśmy pełnego rozliczenia perspektywy unijnej 2007-2013. Ponad 670 mln euro, wykonaliśmy ponad 1200 projektów, w ramach tej perspektywy. Ponad 5 mld zł to wartość projektów, a dofinansowanie ponad 3 mld zł. Co do złotówki, czy do co do jednego erurocenta rozliczyliśmy się z Komisją Europejska jako jedno z pierwszych województw – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno przedstawiając szczegółowe dane.

– Ciężko pracujemy by wykorzystać wszelkie możliwości, jakie daje nam RPO, PROW, projekty transgraniczne, czy makroregionalne. Ostatnie dane wskazują na to, że przyspieszamy, a finisz będzie należał do naszych beneficjentów, do naszych mieszkańców. Nie zmarnujemy ani złotówki, ale chcemy wydać fundusze po gospodarsku – obiecał marszałek Jerzy Leszczyński.

Wolfgang Munch podziękował za zaproszenie na Wschodni Kongres Gospodarczy, w którym uczestniczy już po raz kolejny.

– Cieszę się, że tu jestem, gratuluje samorządowi ciężkiej pracy, jaką wykonał, a to co zobaczyłem, dowodzi, że w Podlaskiem dobrze samorząd administruje środkami europejskimi. Blisko ze sobą współpracujemy, a jest to współpraca pełna zaufania i mamy zaufanie do władz regionalnych – zapewnił gość. – Proces certyfikacji środków unijnych jest bardzo zaawansowany i jeśli w ogóle istnieje to bardzo, bardzo małe ryzyko utraty środków – podkreślił dyrektor Munch.

Poleć innym: