Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla osób najbardziej potrzebujących

22.02.2019

W piątek, 22 lutego, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podpisał dwie umowy o wartości ponad 2 mln zł na realizację projektów skierowanych do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Ich realizacją zajmą się Fundacja Rozwoju Kompetencji PRO-SKILLS i Fundacja Dialog. Skorzysta z nich 80 mieszkańców Białegostoku, powiatu białostockiego i powiatu sokólskiego, w tym matki będące w trudnej sytuacji życiowej.

Pomoc mieszkańcom województwa, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej jest naszym obowiązkiem – mówił Artur Kosicki przed podpisaniem umów. – Dzisiaj finalizujemy umowy, dzięki którym ten nasz cel będzie realizowany.

Szkolenia i staże zawodowe dla pięćdziesięciu mam z powiatu białostockiego i sokólskiego

Projekt pod nazwą SuperMAMA prowadzi Fundacja Rozwoju Kompetencji PRO-SKILLS.
Jest on skierowany do kobiet, mieszkanek dziesięciu gmin, które mają najwyższy odsetek osób korzystających z pomocy społecznej: Białystok, Supraśl, Wasilków, Gródek, Łapy, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Krynki, Kuźnica i Szudziałowo.
Aby zakwalifikować się do projektu należy spełnić dwa warunki – być mamą i pozostawać długotrwale bez zatrudnienia.
– Uczestniczki będą mogły skorzystać z pomocy mediatora, terapeuty, pośrednika pracy, ale przede wszystkim będą szkolenia zawodowe, tak aby dać możliwość powrotu na rynek pracy najdłużej bezrobotnym – informowała prezes Fundacji Rozwoju Kompetencji PRO-SKILLS Ewa Brajczewska.
Co ważne, oprócz kursów zawodowych w projekcie przewidziane są również staże zawodowe. Projekt jest wart 783,8 tys. zł, a dofinansowanie z RPOWP wynosi 740,3 tys. zł.

Centrum Integracji Społecznej szansą mieszkańców Białegostoku

Ten projekt realizuje Fundacja Dialog i jak wyjaśnia jej prezes Michał Gaweł, jest skierowany do osób w trudnej sytuacji życiowej, które spełniają kryteria ustawy o zatrudnieniu socjalnym m.in. długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, uchodźców uczestniczących w programach integracji społecznej, narkomanach i alkoholikach po terapii. Przedsięwzięcie obejmie trzydzieści osób, mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego.

– To nie jest duża grupa, ale należy wziąć pod uwagę, że wezmą w nim udział osoby bardzo długo wykluczone społecznie – podkreśla Michał Gaweł.

Uczestnicy projektu to przede wszystkim podopieczni Fundacji Dialog – mieszkańcy noclegowni im. św. Marii Magdaleny i osoby korzystające z mieszkań należących do fundacji. Podczas spotkań w ramach projektu będą m.in. szkolić się pod okiem instruktorów budowlanych, gastronomicznych i biurowych. Otrzymają też zatrudnienie socjalne w Centrum Integracji Społecznej.
Dużym atutem projektu jest również to, że w ramach szkoleń zawodowych grupa budowlana wyremontuje siedzibę CIS. A to, jak wyjaśnia Michał Gaweł, pozwoli spełnić wymóg ustawowy dotyczący standardów placówek dla bezdomnych.
Fundacja Dialog planuje zwiększenie do 2020 r. liczby miejsc noclegowych z 34 do 50 i organizację punktu przedszkolnego.
– Wśród naszych podopiecznych przebywają rodziny z dziećmi i zależy nam bardzo, aby te nasze miejsca były przyjazne przede wszystkim dla nich. Wartość tego projektu to 1,5 mln zł, dofinansowanie z RPOWP 1,3 mln zł.

Źródło: Wrota Podlasia

Poleć innym: