Budynek zeroenergetyczny

Tytuł projektu: Budynek zeroenergetyczny w konstrukcji modułowej
Beneficjent: UNIBEP S.A.
Wartość projektu: 4 386 744.72 PLN
Dofinansowanie z UE: 2 351 055.37 PLN

Unibep SA to firma z Bielska Podlaskiego. Obecnie jest to jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, funkcjonujące na rynku od 70 lat.

Jednym z obszarów działalności Unibep SA jest produkcja drewnianych domów wielorodzinnych, które są konstruowane z tzw. modułów. Moduły to gotowe fragmenty budynku, które można połączyć ze sobą w bardzo szybki sposób. Z modułów mogą powstać nawet wielopiętrowe budynki. Jeszcze do niedawna, takie konstrukcje kojarzyły się z tymczasowymi, tanimi budowlami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, jakość domów modułowych nie odbiega od tych budowanych tradycyjnymi metodami.

Najważniejsza jest wiedza

Firma Unibep buduje domy w Norwegii, Szwecji, Danii i w Polsce. Cały czas dąży do rozwoju technologicznego stawianych budynków. Dlatego wystartowała w konkursie na dofinansowanie projektu badawczego. Celem projektu było opracowanie konstrukcji budynku modułowego, który nie będzie pobierał energii z zewnątrz, czyli inaczej mówiąc będzie samowystarczalny.

Dzięki rozwiązaniom takim, jak np. odzysk ciepła z wentylacji czy doskonałej izolacji, zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu domu jest bardzo niskie. Dodatkowo budynek zeroenergetyczny nie emituje dwutlenku węgla. Jest więc przyjazny środowisku.

Dofinansowanie pozwoliło na stworzenie prototypu takiego budynku. Montaż głównej konstrukcji budynku wyglądał spektakularnie i przyciągnął sporą grupę widzów. Moduły, jeden po drugim, za pomocą dźwigu zostały ustawione w cztery kondygnacje. Cała operacja trwała kilka godzin.

W budynku zastosowano nowe technologie – trzy różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu oraz trzy rodzaje podłóg na gruncie. Znalazła się tam też pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne. W ramach prac badawczo-rozwojowych budynek został poddany różnym testom. Wykonano badania akustyczne, szczelności, osiadania, odkształceń, a do tego we wszystkich przegrodach zewnętrznych umieszczono czujniki temperatury i wilgotności w celu sprawdzenia zachowania się ścian w warunkach rzeczywistych. Pozwoliło to na sprawdzenie opracowanych rozwiązań konstrukcyjnych i ich udoskonalenie. Dzięki środkom unijnym firma może rozpocząć produkcję i sprzedaż takich budynków.

Budynek otrzymał nominację do nagrody Podlaska Marka 2018. 

Poleć innym: