Centrum Muzealno-Warsztatowe w zabytkowym klasztorze w Szczuczynie

Tytuł projektu: Remont i adaptacja na cele kulturowe zabytkowego kompleksu klasztornego w Szczuczynie z przeznaczeniem na centrum muzealno - warsztatowe
Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie
Wartość projektu: 4 868 627,07 PLN
Dofinansowanie z UE: 3 894 901,63 PLN

 

Kościół murowany pw. Imienia NMP oraz klasztor i kolegium w Szczuczynie wybudował w latach 1701 -1707 Stanisław Antoni Szczuka z fundacji Jana Sobieskiego na pamiątkę, zwycięstwa pod Wiedniem. Po 1805 roku, gdy klasztor został opuszczony przez Zakon Pijarów, kościół w Szczuczynie pełnił funkcję kościoła filialnego w parafii Wąsosz. Po erygowaniu parafii w Szczuczynie stał się kościołem parafialnym. Budynek dawnego klasztoru i kościół wpisany jest do rejestru zabytków.

Do 1991 roku w budynku byłego klasztoru  część pomieszczeń zajmowała szkoła. Obecnie dzięki funduszom europejskim w części klasztoru utworzono Centrum Muzealno-Warsztatowe. Powołane do życia Centrum prezentuje bogatą historię i tradycję Ziemi Szczuczyńskiej.

W ramach projektu parafia wyremontowała i zaaranżowała przestrzeń edukacyjną i wystawienniczą. Celem tej inwestycji jest zwiększenie aktywności kulturalnej mieszkańców jak i prezentacja lokalnej kultury i historii dla osób odwiedzających. Centrum zostało otwarte dla odwiedzających w październiku 2019.

Sala wykładowa w zabytkowym klasztorze w Szczuczynie

    Schody w zabytkowym klasztorze w Szczuczynie

Sala warsztatowa w zabytkowym klasztorze w Szczuczynie. Na środku stół z krzesłami. Nad stołem instalacja świetlna złozona z dużych trójkątów.

Wystawa eksponatów - ubiorów umieszczonych w gablotach

Wystawa eksponatów w zabytkowym klasztorze w Szczuczynie

Budynek zabytkowego klasztory w Szczuczynie

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: