Energia ze słońca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego

Tytuł projektu: Odnawialne Źródła Energii w WORD w Białymstoku
Beneficjent: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku
Wartość projektu
: 253 850,72 zł
Dofinansowanie z UE: 187 602,05 zł

 

Instalacja fotowoltaiczna wytworzy prąd, który obsłuży zapotrzebowanie energetyczne Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Pozwoli to na znaczne oszczędności.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego wartość to ponad 250 tys. zł, z czego dotacja pokryła 187 tys. zł.

Ośrodek zamontował na swoim dachu instalację o mocy przyłączeniowej 40 kW (moc zainstalowana 48,98kW). Została ona przymocowana na stałych konstrukcjach na dachu. Instalacja umożliwi produkcję energii na poziomie 43,94 MWhe/w pierwszym pełnym roku eksploatacji.

Przemysław Sarosiek, Dyrektor WORD w Białymstoku, podkreślał, że nad realizacją projektu pracował już od ponad dwóch lat.

Cieszę się, że mamy swój wkład w ekologię i czyste powietrze – mówił Przemysław Sarosiek. – Ta inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną, jest ostatnią „kropką nad i”. Na tę chwilę płacimy tylko za moc przesyłową. Nie będziemy szkodzili środowisku i to jest bardzo ważna rzecz. Zachęcam wszystkich do korzystania z możliwości, jakie dają fundusze europejskie.    

Jak zaznaczył, WORD w ostatnim czasie podjął działania ograniczające zużycie energii elektrycznej. W budynku ośrodka zostały wymienione m.in. wszystkie jarzeniówki na oświetlenie LED-owe. W ubiegłym roku oświetlenie tego typu zamontowano także na placu.

 

Widok z góry na instalacje oze na dachu ośrodka

 

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: