Innowacje na rynku opakowań z firmy Arka-Druk

Beneficjent: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Arka-Druk Artur Bach

Tytuł projektu: „Smart & Safe Box” jako innowacja na rynku opakowań
Wartość projektu: 7 139 522,75 zł
Dofinansowanie UE: 2 879 439,08 zł

Tytuł projektu: Produkcja innowacyjnych opakowań Nano Protection Box z wykorzystaniem nanocząsteczek podtlenku grafenu 
Wartość projektu: 12 880 441,84 zł
Dofinansowanie UE: 4 712 356,76 zł

 

Siedziba firmy Arka-Druk w Łapach z zewnątrz

Firma Arka-Druk zajmuje się produkcją opakowań. Na podlaskim rynku istnieje od 2000 r., a od 2015 r. ma swoją siedzibę w Łapach. Zatrudnia około 70 osób. Firma jest wielokrotnym beneficjentem funduszy unijnych i m.in. dzięki nim świetnie się rozwija.

Z funduszy unijnych korzystamy od 2010 r. i w tym czasie wykonaliśmy około dziewięciu projektów z dofinansowaniem unijnym – mówił prezes Arka-Druk Artur Bach. – Ostatnio również otrzymaliśmy bardzo szybko dofinansowanie  do kolejnych naszych pomysłów. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę zakładu i zakupienie kolejnych maszyn.

W ramach projektu firma wdrożyła do produkcji oraz wprowadziła na rynek innowacyjny produkt w postaci opakowania Smart & Safe Box. Dzięki zastosowaniu nowej technologii firma uzyskała opakowania o znacznie lepszych parametrach. Opatentowany model produktu polega na tym, że dostęp do zawartości jest ograniczony. W przypadku otwarcia pudełka, uniemożliwione jest jego ponowne zamknięcie. Zapewnia to bezpieczeństwo na przykład dla produktów farmaceutycznych i kosmetycznych oraz estetyczny wygląd.

Firma, z udzielonej dotacji, zmodernizowała linię produkcyjną oraz zakupiła maszyny niezbędne do rozpoczęcia produkcji nowego produktu. Zakupiła także badania przepływu produkcyjnego wraz z integracją organizacyjną nowo uruchamianych urządzeń. Arka-Druk dokonała zgłoszenia patentowego na innowacyjne opakowanie Smart & Safe Box.

Kolejnym ciekawym projektem firmy była inwestycja w innowacyjne opakowania Nano Protection Box.

Dzięki zastosowaniu nowej technologii - nanocząsteczek podtlenku grafenu, będzie możliwe uzyskanie opakowania o znacznie lepszych parametrach, zapewniających bezpieczeństwo w zakresie oferowanych produktów. Dzięki dofinansowaniu firma rozbudowała powierzchnię produkcyjno-magazynową firmy oraz kupiła maszyny niezbędne do rozpoczęcia wytwarzania nowego produktu i kontroli jakości produkcji. Innowacyjne opakowanie Nano Protection Box zostało zgłoszone do Urzędu patentowego.

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: