Mieszkania wspomagane – szansą na usamodzielnienie się

Tytuł projektu: Mieszkalnictwo wspomagane
Beneficjent: Stowarzyszenie "MY DLA INNYCH"
Wartość projektu: 1 034 795,00 zł
Dofinansowanie z UE: 879 575,75 zł
(Poddziałanie 7.2.2)

Tytuł projektu: Mieszkalnictwo wspomagane
Beneficjent: Stowarzyszenie "MY DLA INNYCH"
Wartość projektu: 224 565,24 zł
Dofinansowanie z UE: 190 880,44 zł
(Poddziałanie 8.4.2)

 

Wnętrze pokoju, po lewej stronie stoi biurko i krzesło. Na biurku stoją laptop, lampka, grafika w ramce. Po prawej stronie stoi łóżko.

 

Są skutecznym sposobem rehabilitacji społecznej i nauki codziennego życia dla osób z niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie „My dla Innych” utworzyło w Białymstoku cztery tzw. mieszkania wspomagane. Lokale wspomagane to szansa dla osób, które nie muszą już mieszkać z rodzinami, ale nie są jeszcze na tyle samodzielne, aby żyć aktywnie bez żadnej pomocy. Mogą mieszkać same, jednak potrzebują wsparcia.

Ogromny krok do przodu

Paweł Średziński, prezes stowarzyszenia „My dla innych”, przyznał, że przeprowadzka do mieszkań wspomaganych to dla wszystkich zainteresowanych ogromne święto. Jednak to nie koniec, a początek procesu dojrzewania do aktywnego życia.

– Asystenci osobiści będą odwiedzać lokatorów w mieszkaniach, wspierać i uczyć różnych codziennych zadań, podstawowych umiejętności życiowych. To m.in. nauka prania, przygotowywania posiłku, ale też motywowanie do tego, żeby po prostu wstać z łóżka, spotkać się ze znajomymi i poszukiwać, z naszą pomocą, pracy – wyliczał Paweł Średziński.

Mieszkanie, które zostało zademonstrowane, od miesiąca zajmuje trzech mężczyzn. Są bardzo zadowoleni z szansy, jaką dostali.

16 osób „na swoim”

Lokale mieszczą się w centrum Białegostoku. Zostały wyremontowane i wyposażone z funduszy europejskich. Zamieszkało w nich 10 osób, które zostały wybrane spośród mieszkańców gmin: Białystok, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków, Zabłudów, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Kolejnych sześć osób zajęło inne mieszkania (spoza projektu), które wyremontowało Stowarzyszenie m.in. dzięki ludziom dobrej woli.

W codziennym życiu lokatorom pomagać będzie czterech asystentów i dwóch wolontariuszy, którzy przeszli szkolenie i zostali przygotowani do pracy z podopiecznymi w mieszkaniach wspomaganych. Lokatorzy mogą również liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.

Pobyt w takim mieszkaniu trwa dwa lata.

Szansa na usamodzielnienie się

To nie pierwszy projekt Stowarzyszenia dotyczący tworzenia mieszkań wspomaganych, który uzyskał wsparcie z funduszy europejskich. Poprzedni projekt, realizowany w okresie maj 2019 – kwiecień 2021 składał się z etapu przygotowania kadry do realizacji usług mieszkalnictwa wspomaganego. Pracownicy i wolontariusze zostali przeszkoleni, a następnie Stowarzyszenie przygotowało i przystosowało 4 lokale pod mieszkalnictwo wspomagane. Przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem. Aż 60 proc. lokatorów usamodzielniła się.

Łącznie w Białymstoku funkcjonuje już dziewięć mieszkań, na które zarząd przeznaczył dotacje unijne: osiem utworzyło Stowarzyszenie "My dla innych", a jedno Caritas Archidiecezji Białostockiej. Wsparcie wyniosło razem blisko 3 mln zł.

 

Wnętrze pokoju. Po lewej stronie stoi komoda, kredens i deska do prasowania.

 

Zapraszamy do wysłuchania relacji Polskiego Radia Białystok z konferencji prasowej dotyczącej projektu – przekierowanie na stronę internetową Polskiego Radia Białystok.

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: