Renowacja podlaskiej perły baroku - zespołu pomisjonarskiego w Tykocinie

Tytuł projektu: Renowacja podlaskiej perły baroku - zespołu pomisjonarskiego w Tykocinie

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

Wartość projektu: 7 415 670,00PLN

Dofinansowanie z UE: 6 282 275,18 PLN

 

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie zostanie odnowiony. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej to prawdziwa perła późnobarokowej architektury. Został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego, ówczesnego właściciela Tykocina, a jego budowa przypadła na lata 1742-1750. Fundator sprowadzał na Podlasie najwybitniejszych twórców z Polski i zagranicy.

 

Widok na Kościół z zewnątrz

We wnętrzu świątyni zachowały się cenne barokowe ołtarze, prospekt organowy, obrazy i częściowo polichromie. Obecnie kościół pełni funkcję ośrodka życia religijnego i jest jednym z bardziej rozpoznawalnych zabytków w województwie podlaskim. Organizowane są tutaj festiwale muzyczne, pokazy filmowe, wernisaże. Kręcone były też filmy, np. „Biała sukienka”, „U Pana Boga w ogródku” czy film o Tadeuszu Kantorze. Kościół jest też stałym elementem odbywających się co roku rekonstrukcji zdobycia zamku w Tykocinie, które miało miejsce w 1657 roku.

Projekt zakłada przeprowadzenie prac remontowych i konserwatorskich, które będą polegały na konserwacji polichromii, ołtarzy i obrazów. We wnętrzu świątyni zostanie wykonany monitoring oraz instalacje (alarmowa i przeciwpożarowa), chroniące obiekt przed różnego rodzaju zagrożeniami. Do tego dojdzie monitoring klimatu oraz iluminacja wnętrza kościoła. Również krypta, w której pochowani są darczyńcy parafii, doczeka się odnowienia. Dzięki temu, w przyszłości, będzie mogła zostać udostępniona zwiedzającym.

Powstanie także muzeum połączone z archiwum parafialnym. Będzie tam można zobaczyć m.in. monstrancje ufundowane przez Jana Klemensa Branickiego czy dawne ornaty. Inwestycja obejmie też prace związane z osuszeniem fundamentów. Uporządkowane ma być otoczenie – wokół kościoła powstaną np. alejki. Pojawią się także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach inwalidzkich, niesłyszących i niedowidzących). Ale to nie wszystko. Zabytek doczeka się własnej aplikacji na smartfony, która będzie pełnić funkcję przewodnika po obiekcie.

Wnętrze Kościola i widok na sufit

Poleć innym: