Renowacja Rezydencji Ekonomicznej w Tykocinie

Tytuł projektu: Renowacja XVIII – wiecznej Rezydencji Ekonomicznej z zagospodarowaniem terenu w Tykocinie
Beneficjent: Gmina Tykocin
Wartość projektu: 1 055 956,98 zł
Dofinansowanie z UE: 697 759,06 zł

 

Miasto Tykocina ma blisko 600-letnią historię. Jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zespołów urbanistycznych Podlasia. Nazywany jest „perłą baroku”, a profesor Stanisław Herbst nazwał go „dalekim tchnieniem Placu Świętego Piotra w Rzymie”.

Dworek Administratora – Rezydencja Ekonomiczna, został wzniesiony w XVIII wieku na tykocińskim Nowy Mieście, ze środków fundacji Jana Klemensa Branickiego i wraz z zespołem innych budynków, stanowił ośrodek handlu zbożem.

W ramach projektu „Renowacja XVIII-wiecznej Rezydencji Ekonomicznej z zagospodarowaniem terenu w Tykocinie” Gmina Tykocin przeprowadziła prace w zakresie renowacji obiektu: pokrycia dachowego i elewacji, dostosowując jego wygląd do innych zabytków wybudowanych w tym samym okresie i stylu architektonicznym charakterystycznym dla miasta. Zagospodarowanie terenu wokół obiektu to przede wszystkim stworzenie zewnętrznego tarasu, którego głównym przeznaczeniem jest organizacja wystaw poświęconych regionowi oraz organizacja spotkań z regionalnymi twórcami i artystami, którzy podtrzymują i promują lokalną kulturę i tradycję.

Dodatkowo w ramach prac wokół budynku wyznaczone zostały miejsca postojowe (w tym także miejsca dla osób niepełnosprawnych), a także położono nową kanalizację deszczową. Jej głównym celem jest ochrona zabytkowego obiektu oraz przyległego terenu przed podtopieniami powodującymi m.in. odpadanie tynków, rozwój grzybów i porostów na ścianach. Przebudowano też ciągi piesze wokół budynku i tarasu oraz ogrodzenie i schody wejściowe do budynku. Dzięki realizacji projektu zlikwidowano też bariery architektoniczne, które uniemożliwiały dostęp do obiektu osobom poruszającym się na wózkach.

Realizacja inwestycji przyczyniła się do poprawy stanu oraz wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego i wzrostu dostępności Rezydencji.

Aktualnie w Rezydencji Ekonomicznej swoją siedzibę ma Urząd Miejski w Tykocinie.

Budynek Rezydencji Ekonomicznej w Tykocinie

Budynek ezydencji Ekonomicznej, wokół liście drzewa

Łąka, w tle budynek Rezydencji Ekonomicznej

Widok na Rezydencję Ekonomiczną z wieży widokowej

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: