Rewitalizacja i przebudowa Rynku 11-go Listopada w Choroszczy

Tytuł projektu: Rewitalizacja i przebudowa Rynku 11-go Listopada w Choroszczy
Beneficjent: Gmina Choroszcz
Wartość projektu: 5 384 148,31 zł
Dofinansowanie z UE: 1 357 710,18 zł

 

Nawierzchnia z kostki granitowej, podświetlone na różne kolory fontanny, alejki spacerowe, między nimi tereny zielone, a w środku pomnik – tak teraz wygląda główny plac miejski w Choroszczy przy ul. Rynek 11 Listopada. Rewitalizacja była możliwa dzięki dotacji z RPOWP.

 

Rynek w Choroszczy: ławki, żywopłot i drzewa wokół placu

Gmina Choroszcz posiada bardzo bogatą ofertę turystyczno-kulturalną. Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy stale poszerza repertuar organizowanych imprez. Do najważniejszych można zaliczyć Dni Choroszczy czy Jarmark Dominikański. Ten drugi jest największą doroczną imprezą organizowaną w Choroszczy oraz najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i promocyjnym miasta i gminy. Gmina Choroszcz planuje w przyszłości organizować imprezę na rynku, który właśnie został zrewitalizowany. Przebudowanie placu sprzyjać będzie promocji historii i kultury regionalnej, jednocześnie będzie odnosić się do starego zwyczaju Choroszczy, według którego całe życie miasteczka koncentrowało się na rynku.

 

Rynek w Choroszczy, na pierwszym planie fornatnny, w tle kościół.

 

W centrum wyspy znajduje się pomnik z 1934 r. upamiętniający mieszkańców Choroszczy i okolic poległych za niepodległość Ojczyzny. Wokół rynku znajdują się najstarsze obiekty sakralne miasta: dzisiejszy rzymskokatolicki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika pochodzący z 1756 r., Stanowi on jego zasadniczą dominantę kompozycyjną oraz część dawnego zespołu klasztornego dominikanów.

Inauguracja rewitalizacji rynku w Choroszczy. Grupa gości stoi na placu.

Inwestycja miała o wiele większy zakres: został również przebudowany układ komunikacyjny – zamiast ronda powstała dwupasmowa ulica. Dzięki temu udało się powiększyć plac miejski. Zamontowano nowe ławki, lampiony, przebudowano również sieć wodociągową na potrzeby miejskiego „wodopoju” oraz fontann. Wybudowano również kanalizację deszczową oraz instalację elektryczną, która służy do oświetlenia rynku oraz zasilania urządzeń, które tam funkcjonują.

 

 Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: