Rewitalizacja parków miejskich w Dąbrowie Białostockiej

Tytuł projektu: Rewitalizacja parków miejskich w Dąbrowie Białostockiej przy Placu Kościuszki
Beneficjent: Gmina Dąbrowa Białostocka
Wartość projektu: 1 380 000,00 PLN
Dofinansowanie z UE: 699 770,51 PLN

 

Dąbrowa Białostocka jest drugą co do wielkości gminą powiatu sokólskiego. W centrum miasta, przy Placu T. Kościuszki, funkcjonują dwa parki, jednak oba były w pogarszającym się stanie. Parki znajdują się na zabytkowym obszarze układu architektonicznego miasta.

Gmina Dąbrowa Białostocka wraz z partnerem Fundacją GAMA ,zrealizowała projekt poprawy parków. Przeprowadzono rewitalizację małej skali. Usunięto stare ścieżki i zbudowano nowe. Przeniesiono pomniki. Zbudowano scenę, na której mogą odbywać się występy artystycznej, imprezy kulturalne czy spotkania tematyczne. Wydarzenia takie integrują lokalną społeczność.

Przebudowano oświetlenie placów, co zwiększyło bezpieczeństwo mieszkańców. Zadbano o zieleń na terenie parków. Zbudowano również fontannę, która stała się atrakcją placu.

Odnowione parki przy Placu Tadeusza Kościuszki i ul. Jana Pawła II, staną się miejscem spotkań, odpoczynku, i aktywizacji społecznej lokalnej społeczności. Miejsce to służyć ma przede wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Dąbrowa Białostocka, ale również może stać się elementem przyciągającym turystów oraz mieszkańców sąsiadujących miejscowości.

Rewitalizacja parków w znaczący sposób podniesie bezpieczeństwo całego terenu, a także poprawi estetykę układu architektonicznego, który jest wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

 

 

 

Poleć innym: