Siemiatycze stawiają na energooszczędność

Tytuł projektu: Budowa Międzynarodowego Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód w Siemiatyczach
Beneficjent:  Miasto Siemiatycze
Wartość projektu: 28 886 994,28 zł
Dofinansowanie z UE: 15 376 479,11 zł

 

W Siemiatyczach powstaje pierwszy w regionie pasywny budynek użyteczności publicznej z zaawansowanymi rozwiązaniami energooszczędnymi. To Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód. Projekt zakłada budowę krytej pływalni sportowo-rekreacyjnej jako modelowego budynku pasywnego.

- Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej to budynek użyteczności publicznej wykonany w formie niskoenergetycznej, który jest jedynym w regionie i jednym z nielicznych tego typu w Polsce – powiedział Burmistrz Siemiatycz, Piotr Siniakowicz. - Chcemy być pasem transmisyjnym, który będzie wymieniał doświadczenia między wschodem i zachodem Polski i Europy – podkreślił. Wyraził również nadzieję, że inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom miasta, ale i całego powiatu.

Budowa basenu widziana z zewnątrz

Zgodnie z założeniami w budynku zostaną zastosowane odnawialne źródła energii oraz systemy hybrydowe składające się z: kotłowni gazowej (niskoemisyjne paliwo gazowe), pomp ciepła (energia geotermalna), ogniw fotowoltaicznych (energia słoneczna) i urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków (energia odpadowa). Budynek ma charakter demonstracyjny, dlatego zostanie udostępniony zwiedzającym. Przy tej okazji organizowane będą także spotkania poświęcone tematyce OZE i budownictwa energooszczędnego.

Budowa pływalni rozpoczęła się jesienią 2018 roku, dotychczas wykonano ponad połowę robót. Koszt inwestycji to prawie 30 mln zł, z czego 15,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Robotnicy pracują na budowie

Zbliżenie na kaski ochronne ułożone na palecie

Rusztowania wewnątrz budynku

Poleć innym: