Szpital wojewódzki w Białymstoku ma nowy sprzęt i pracownię angiografii

Tytuł projektu: Ochrona zasobów pracy w województwie podlaskim poprzez unowocześnienie leczenia kardiologicznego i chorób nowotworowych układu moczowego w SPZOZ WSZ im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
Beneficjent: SPOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
Wartość projektu: 
7 405 610,25 zł
Dofinansowanie z UE: 6 294 768,69 zł

 

Oddział Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku zyskał wysokiej klasy sprzęt medyczny. Nowy angiograf będzie wykorzystywany w leczeniu chorób kardiologicznych, które należą do najczęstszych przyczyn zgonów.

Szpital Wojewódzki w  Białymstoku zakończył projekt unijny dotyczący m.in. unowocześnienia leczenia kardiologicznego i chorób nowotworowych układu moczowego. Głównym celem przedsięwzięcia był zakup angiografu wraz ze sprzętem wspomagającym jego obsługę  i modernizacja istniejącej pracowni na oddziale kardiologicznym. Jest to sprzęt najnowocześniejszy, spełniający kryteria międzynarodowe.

Angiograf służy do obrazowania tętnic wieńcowych,  a to pomaga podjąć decyzję co do sposobu leczenia pacjentów. Na nowym sprzęcie będzie robiona tzw. kardiologia ostra czyli zawały i ostre zespoły wieńcowe.

 

Angiograf w sali operacyjnej

 

Kabina z której wykonuje się badanie angiografem, na biurku stoi pięć ekranów komputerowych, za szybą angiograf

Zakup angiografu to główna i najdroższa część inwestycji, ale nie jedyna. W ramach projektu szpital zakupił też inny sprzęt m.in. respiratory, pompy infuzyjne, defibrylatory. Sprzęt ten trafi do Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej i Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i do Poradni Kardiologicznej, a także do Oddziału Urologii Onkologicznej i Ogólnej.

Sala szpitalna z dwoma lóżkami i panelem urządzeń medycznych do monitorowania stanu pacjenta

 

Sala szpitalna z dwoma lóżkami i panelem urządzeń medycznych do monitorowania stanu pacjenta

Oddział kardiochirurgii szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wykonuje około 800 zabiegów rocznie. Czas oczekiwania na planowe zabiegi to od dwóch tygodni do miesiąca.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (jednostka nadzorowanej przez samorząd województwa) prowadzi jeszcze dwie inwestycje dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Sala szpitalna z dwoma lóżkami i panelem urządzeń medycznych do monitorowania stanu pacjenta

fot. Marcin Nawrocki / Wrota Podlasia

 

Poleć innym: