W Mścichach, gm. Radziłów, otwarto dom pomocy społecznej

Tytuł projektu: Adaptacja budynku po byłej Szkole Podstawowej w Mścichach na Dom Pomocy Społecznej
Beneficjent: Gmina Radziłów
Wartość projektu: 2 227 252,68 zł
Dofinansowanie z UE: 338 325,33 zł

 

W sierpniu 2020 roku oficjalne oddano do użytku Dom Pomocy Społecznej w Mścichach w gminie Radziłów. Całodobową opiekę znajdzie tu szesnaście osób potrzebujących wsparcia.

Dom Pomocy Społecznej w Mścichach powstał w budynku po dawnej szkole podstawowej. Na potrzeby placówki  obiekt rozbudowano, wyposażono w niezbędną infrastrukturę i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek domu pomocy społecznej z zewnątrz

 

Jak podkreślał wójt gminy Radziłów Krzysztof Milewski, pomysł utworzenia DPS-u w Mścichach zrodził się zaraz po tym kiedy objął tę funkcję.  

- Tak się złożyło, że akurat w okresie zimowym kilka osób w naszej gminie wróciło ze szpitala po okresie leczenia i pojawił się problem, jak świadczyć usługi. Najgorzej jest, gdy są to osoby samotne lub nie mają odpowiednich warunków  – wyjaśniał Krzysztof Milewski  - Zapoznaliśmy się z sytuacją i to nas skłoniło do tego żeby tu właśnie taka placówkę otworzyć  – dodał.

Inwestycja była możliwa m.in. dzięki funduszom unijnym i dotacji z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Wnętrze sali w domu pomocy społecznej w Mścichach

 

Jak informował kierownik placówki Roman Janiszewski, w Domu Pomocy Społecznej całodobową znajdzie opiekę szesnaście osób – 14 w podeszłym wieku i dwie niepełnosprawne fizycznie. Pensjonariusze  mogą liczyć na bardzo dobre warunki. W budynku, oprócz przestronnych i jasnych pokoi, niezbędnym zapleczem socjalnym znajduje się salka ze sprzętem do rehabilitacji.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 2,2 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP 2014-2020 wyniosło blisko 340 tys. zł. Gmina otrzymała też środki z PFRON – 205 tys. zł i 600 tys. z budżetu państwa.

 

Kuchnia oraz korytarz w domu pomocy społecznej

Sala do rehabilitacji w domy pomocy społecznej w Mścichach

Wnętrze łazienki w domu pomocy społecznej w Mścichach

Fot. Mateusz Duchnowski / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: