Włoski makaron z podlaskim sercem

Tytuł projektu: Aktywizacja od A do ZAZ
Beneficjent: Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI
Wartość projektu: 2 760 793,50 PLN
Dofinansowanie z UE: 2 346 674,47 PLN

 

20 marca 2019 r. miało miejsce oficjalne otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) „Wytwórnia”. Jest to jedno z pięciu Zakładów Aktywności Zawodowej w Podlaskiem, ale jedynym zakładem produkcyjnym. Zakład będzie produkować makarony.

Pracować w nim będzie 21 osób niepełnosprawnych z Białegostoku i powiatu białostockiego. Są to podopieczni Towarzystwa Inicjatyw Społecznych ALPI.

Na pierwszym planie makaron wyprodukowany w wytwórni, w tle goście podczas spotkania.

„Wytwórnia” bazuje na włoskiej recepturze i włoskim nauczycielu. W przyszłości prowadzący „Wytwórnię” liczą na zysk i współpracę ze sklepami, restauracjami.

- Zaprosiliśmy naszego przyjaciela z Sycylii Giancarlo Russo, aby nas wsparł wiedzą o włoskim makaronie. Przyjeżdża do nas na kilkudniowe szkolenia. Ale nasz makaron, jest i będzie makaronem podlaskim – tłumaczył Piotr Bendiuk, prezes ALPI. – Chcemy zaprosić do współpracy m.in. podlaskich producentów mąki, ale jaja podlaskie w naszym makaronie już są.

Dodatkowo, w ramach projektu, podopieczni uczestniczą też w zajęciach rehabilitacji ruchowej oraz terapii zajęciowej. Projekt zakłada też aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością oraz pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy.

- Możliwość pracy dowartościowuje człowieka. Dla naszych przyjaciół, podopiecznych praca to spełnienie marzeń. A naszym spełnieniem jest to miejsce – mówiła podczas oficjalnego otwarcia „Wytwórni” ZAZ Iwona Masalska.

Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI działa od 2008 r. Od początku aktywizuje i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadziło świetlicę integracyjną oraz mieszkania chronione, treningowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP 2014-2020.

Dyrektor Departamentu EFS Elżbieta Romańczuk wraz z kucharzem stoją przed maszyną do produkcji makaronu.

Zbliżenie na lazanię zrobioną z wytworzonego makaronu.

Przedstawiciele beneficjenta prezentują potrawy wykonane z wyprodukowanego makaronu. Potrawy stoją na stole.

Zdjęcia: Marcin Nawrocki/Wrota Podlasia

Poleć innym: