Wysokiej klasy robot chirurgiczny w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku

Tytuł projektu: Zastosowanie robota chirurgicznego celem podniesienia jakości i poprawy
dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgii onkologicznej w SP ZOZ WSZ im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
Beneficjent: Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
Wartość projektu: 12 299 100,80 zł
Dofinansowanie UE: 10 454 235,68 zł

 

Dzięki tej inwestycji wzrośnie status Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, bo tego typu urządzenia, poza białostockim szpitalem, mają tylko dwie placówki w Polsce. Lekarze zanim zaczną operować, musieli odbyć praktyki za granicą, a pacjenci leczeni przy pomocy nowoczesnego robota chirurgicznego odczują większy komfort.

Zbliżenie na robota i jego narzędzia, ramiona

 

Robot chirurgiczny da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia prowadzenia skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie ma zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, a zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych czy urologicznych. Ułatwia lekarzom wykonywanie operacji, w tym zabiegów chirurgicznych, w trudno dostępnych miejscach organizmu. Sam robot nie operuje, gdyż to lekarz steruje narzędziami umieszczonymi w ramionach robota. Lekarz wykorzystuje do tego specjalną konsolę, która stoi obok pacjenta, ale może być ustawiona też gdzieś dalej, np. w innym budynku.

Stanowisko do sterowania robotem

Po operacji przy użyciu robota pobyt pacjenta w szpitalu skraca się nawet do trzech dni. Odnotowuje się także mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych. Robot jest wykorzystywany przez oddziały Urologii Onkologicznej i Ogólnej, Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy w SP ZOZ WSZ im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Wartość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego to 10 454 235,68 PLN.

  

Zbliżenie na kobiece ręce prezentujące sterowanie robotem

surgical robot in the hospital during presentation / Robot da Vinci stoi na korytarzu szpitala

Przeczytaj informację o przeprowadzonych operacjach z użyciem robota da Vinci w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku na stronie Polskiego Radia Białystok

Fot.: Marcin Nawrocki / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: