Zakład Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii

Tytuł projektu: Poprawa dostępności i jakości diagnostyki onkologicznej i onkologicznych procedur medycznych poprzez doposażenie Białostockiego Centrum Onkologii
Beneficjent: Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku
Wartość projektu: 5 968 526,07 PLN
Dofinansowanie z UE: 5 073 247,15 PLN

 

Gabinet RTG z kabiną, dwa pokoje mammografu, cztery gabinety USG, pokój EKG, gabinet mammotomu, rejestracja z informacją, poczekalnia, a także archiwum szpitalne, pomieszczenia personelu medycznego, szatnie i pomieszczenia magazynowe - tworzą nowo otwarty Zakład Diagnostyki Obrazowej BCO. Nowoutworzony budynek został wyposażony w innowacyjny sprzęt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pierwotnie w pomieszczeniach mieścił się Pion Położniczo-Ginekologiczny białostockiej "Śniadecji". Od 2018 roku realizowane były prace remontowe w piwnicy i na parterze, gdzie obecnie znajduje się Zakład Diagnostyki Obrazowej. Budynek posiada połączenie z innymi obiektami szpitala, co ułatwia pacjentom poruszanie się w kompleksie szpitalnym Białostockiego Centrum Onkologii.

 Otwarte drzwi do gabinetu do wykonywania badań EKG

 

- To miejsce zostało stworzone po to, aby pacjent mógł się dokładnie zdiagnozować. W jednym miejscu stworzyliśmy dogodne warunki, by optymalnie i kompleksowo leczyć naszych pacjentów. Cztery gabinety USG, nowoczesne RTG, dwa mammografy i inne sprzęty to jest to, czym dziś się chwalimy - podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Łączna wartość robót budowlanych wyniosła 9,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Podlaskiego - prawie 9 mln zł.

Jednocześnie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Białostockie Centrum Onkologii realizowało projekt „Poprawa dostępności  i  jakości diagnostyki onkologicznej i onkologicznych procesów medycznych poprzez doposażenie Białostockiego Centrum Onkologii”.

 

Wnętrze gabinetu USG, lóżko i sprzęt do badania USG
 

Dzięki temu zakład diagnostyki został doposażony w cyfrowy mammograf z funkcją tomosyntezy i mammografii, stół do biopsji stereotaktycznej piersi z wyposażeniem, cyfrowy aparatu RTG ze stołem cyfrowym, system stereotaktycznej biopsji prostaty, aparat USG. Dodatkowo, Blok Operacyjny BCO zyskał nowy aparat do znieczuleń.

Łączna wartość tego projektu to niemal 6 mln zł, z czego 5,1 mln zł dofinansowano ze środków RPO, a prawie 900 tys. zł z budżetu województwa. Warto podkreślić, że dzięki zakupowi tak innowacyjnego sprzętu możliwe jest wykonywanie procedur, które do tej pory nie były stosowane w jednostkach ochrony zdrowia w naszym regionie, m.in. mammografii spektralnej, biopsji fuzyjnej MRI + USG w diagnostyce raka prostaty czy biopsji stereotaktycznej piersi.

Kabina RTG, drzwi, w tle łóżko i urządzenie RTG

Urządzenie do mammografii, w tle fotel

Monitory pokazujące obraz RTG na biurku

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: