1,7 mln zł na inwestycje w podlaskich parafiach

07.10.2021

W cerkwi w Fastach zostaną odnowione freski, w tykocińskim kościele zabytkowe drzwi, a w Supraślu remont przejdzie Dom Staromiejski. Dotacje otrzymają również parafie w Ciborach-Kołaczkach i w Uhowie. Umowy o dofinansowanie tych inwestycji podpisał w czwartek, 7 października, Marek Malinowski, członek zarządu. Obecny przy tym był również Sebastian Łukaszewicz, radny wojewódzki.

Uczestnicy konferencji stoją w rzędzie.

Zaplanowane przedsięwzięcia w obiektach sakralnych będą kosztować ponad 2 mln zł, z czego dotacje wyniosą ponad 1,7 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że możemy podpisać dziś umowy na różnego rodzaju remonty w obiektach sakralnych. Dzięki tym funduszom odzyskają one dawny blask, będą mogły dalej służyć lokalnej społeczności parafialnej – podkreślał Marek Malinowski.

– Te inwestycje mają też aspekt praktyczny. Dotyczą m.in. budowy podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami czy instalacji gazowej, sanitarnej. Z powstałych udogodnień skorzystają wierni – mówił Sebastian Łukaszewicz. – To obiekty, które na stałe wpisały się w dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Przez wiele lat były niszczone, zaniedbane. Teraz możemy je wspierać, aby cieszyły oko parafian i turystów – dodał.

Członek Zarządu Marek Malinowski mówi przez mikrofon podczas konferencji prasowej

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie przeprowadzi konserwację drzwi głównych i bocznych w tykocińskim kościele. Zapewni to przywrócenie zabytkowym drzwiom pierwotnej funkcji z jednoczesnym zachowaniem i poszanowaniem zabytkowej struktury drewna, metalu i historycznej wartości zabytku. Jej koszt sięga 139 tys. zł, dofinansowanie pokryje 118 tys. zł.

– W Tykocinie jesteśmy na ostatniej prostej przy pracach remontowych jednego z najcenniejszych zabytków naszego województwa. Tym bardziej cieszy fakt, że pomysł na przyspieszenie tej ostatniej prostej znaleźliśmy właśnie tutaj, w urzędzie. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy pomogli nam taki sukces uzyskać – mówił ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii w Tykocinie.

Z kolei Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski w Supraślu wyremontuje Dom Staromiejski (dawną plebanię). Wykona roboty budowlane, doprowadzi kanalizację, instalację sanitarną i gazową, zamontuje też centralne ogrzewanie i kotłownię gazową. W ramach inwestycji zagospodaruje również teren wokół – wybuduje chodniki, zasadzi drzewa i trawniki, zbuduje ogrodzenie. Koszt tych robót przekroczy 1,5 mln zł, dotacja pokryje 1,3 mln zł.

– Projekt dotyczy jednego z najstarszych budynków w Supraślu. W poprzednim roku udało się go uratować od całkowitej ruiny. W tym roku, dzięki dotacji, chcemy wykończyć cały budynek, wyposażyć i zagospodarować teren wokół tak, aby mógł służyć całej społeczności lokalnej – podkreślał ks. Wiesław Kulesza, proboszcz parafii w Supraślu.

 

Ksiądz wypowiada się do mikrofonu, na drugim planie osoby uczestniczące w konferencji.

 

Z kolei Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach odrestauruje polichromie w cerkwi. Zakres prac konserwatorskich przewiduje oczyszczenie ścian i sufitów świątyni, malowanie tynków renowacyjnych i malowanie wnętrza świątyni (odtworzenie polichromii). Wartość tej inwestycji wyniesie 165 tys. zł, a dofinansowanie sięgnie 121 tys. zł.

– Podlaskie to teren bardzo różnorodny. Obok świątyń katolickich, żydowskich, ewangelickich znajdują się również zabytkowe świątynie prawosławne. Właśnie jedna z takich świątyń jest w Fastach. To bizantyjska świątynia, w której zamierzamy odtworzyć zabytkowe freski. Dotacja, którą uzyskamy z urzędu marszałkowskiego, bardzo pomoże naszej małej społeczności – mówił ks. Piotr Augustyńczyk, proboszcz parafii prawosławnej w Fastach.

Natomiast Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Wojciecha Biskupa Męczennika w Uhowie wykona pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami przy kościele parafialnym w Uhowie. Przedsięwzięcie będzie kosztować 83 tys. zł, a dotacja pokryje 69 tys. zł.

– Nasz projekt dotyczy wykonania podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami, ale z tego udogodnienia będą korzystać także rodziny z małymi dziećmi, które chcą uczestniczyć w mszach. Z uwagi na wysokie schody będzie teraz łatwiej wejść do kościoła – zaznaczył ks. Krzysztof Herman, proboszcz parafii w Uhowie.

 

Podpisywanie umowy o dofinansowanie.

Zabytkowe elementy kościoła zabezpieczy przed dalszym niszczeniem również Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Ciborach-Kołaczkach, w gminie Zawady. Wykona w kościele filialnym prace konserwatorskie na ołtarzu głównym wraz z obrazem „Ofiarowanie Jezusa w świątyni". Koszt tej inwestycji przekroczy 140 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 119 tys. zł.

– Ten zabytkowy, prawie 300-letni kościół przeszedł już konserwacje. Teraz, z inicjatywy urzędu gminy, otrzymamy dotację na renowację ołtarza głównego. To jest dla nas, dla tak niewielkiej społeczności, wielka pomoc. Kościół, z uwagi na położenie, jest ważny nie tylko dla parafian, ale również dla odwiedzających naszą parafię – mówił Stanisław Przygoda, proboszcz parafii w Ciborach-Kołaczkach.

Przyznane dotacje pochodzą z funduszy europejskich.

Podpisywanie umowy o dofinansowanie.

Podpisywanie umowy o dofinansowanie.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: