5 mln zł więcej na Podlaski Pakiet Zdrowotny

23.04.2021

Szpitale w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Sejnach i Grajewie otrzymają dodatkowe pieniądze z funduszy europejskich na zakup sprzętu i aparatury medycznej, w związku z pandemią COVID-19. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Podlaskiego.

Zarząd zwiększył dotację na projekt, którego budżet pierwotnie wynosił 54,7 milionów złotych (teraz będzie to blisko 60 mln zł). Z tych pieniędzy 14 jednostek służby zdrowia w województwie (szpitale, stacje pogotowia ratunkowego i stacja sanitarno-epidemiologiczna) mogło się przygotować do walki z COVID-19. Został kupiony sprzęt i aparatura, m.in.: defibrylatory, respiratory, kardiomonitory, ultrasonografy, pompy infuzyjne, ambulanse, łóżka specjalistyczne, a także środki ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia. Dotacja pozwoliła również na wykonanie niezbędnych prac remontowo-budowlanych (przebudowę SOR w Dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Białymstoku czy wykonanie podjazdu dla karetek przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży).

Na posiedzeniu w czwartek, 22 kwietnia Zarząd Województwa Podlaskiego zwiększył dofinansowanie z funduszy europejskich dla czterech szpitali w ramach tego projektu.

Szpital w Augustowie otrzyma 340 tys. zł na zakup sprzętu i adaptację pomieszczeń na centralną sterylizatornię, wykonanie wentylacji oraz zakup monitora do pomiaru rzutu serca.

Szpital w Bielsku Podlaskiem 891 tys. zł dofinansowania przeznaczy na zakup: aparatu USG, videobronchofiberoskopu, urządzeń do ogrzewania pacjenta, wózków do wożenia pacjentów, materaców przeciwodleżynowych, respiratorów, systemu ogrzewania, wlewów dożylnych i krwi, pomp objętościowych i kardiografu.

Dotacja dla szpitala w Sejnach wyniesie 1,87 mln zł. Zostanie wydana na: przebudowę pralni na punkt pracy z myciem i dezynfekcją sprzętu, zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby punktu pralniczego i wymianę windy.

Z kolei szpital w Grajewie otrzyma 1,7 mln zł, które przeznaczy na m.in.: zakup sterylizatorów, myjnię ultradźwiękową, myjnio-dezyfektor, wózki do transportu i pracy z blatem roboczym, system kontenerowy kompatybilny z nowymi sterylizatorami, zestawy dezynfekcyjne, stoły robocze z szafkami, a także na roboty budowlane związane z dostosowaniem pomieszczeń do przepisów, wynikających z obostrzeń sanitarnych..

Koszt tych zakupów i remontów wyniesie 5,7 mln zł, a dodatkowa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje 4,85 mln zł. W efekcie dofinansowanie projektu zwiększy się do blisko 60 mln zł.

- Zdecydowaliśmy się zwiększyć dotację dla czterech szpitali ze względu na nowe potrzeby, wynikające z sytuacji epidemicznej w regionie. Zdrowie i życie mieszkańców stanowi dla nas priorytet. Dokładamy więc wszelkich starań, by placówki medyczne w naszym województwie były jak najlepiej przygotowane do walki z pandemią - stwierdza Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Projekt stanowi część Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, który utworzył Zarząd Województwa Podlaskiego, aby zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców województwa w dobie pandemii COVID-19 i wyposażyć placówki medyczne w niezbędne środki do walki z tym niebezpiecznym wirusem.

Poleć innym: