Bony na WiFi od Komisji Europejskiej

22.05.2020

Od 3 czerwca, od godziny 13 gminy mogą składać wnioski o bony o wartości 15 tys. euro na pokrycie kosztów zainstalowania hotspotów WiFi w miejscach publicznych. Ale uwaga! Na wnioski Komisja Europejska czeka tylko jeden dzień – do 4 czerwca, do godz. 17. Warto więc je już teraz przygotować.

Na bony mają szanse gminy, które nie oferują jeszcze tego rodzaju bezpłatnego publicznego dostępu do internetu. Inicjatywa WiFi4EU wspiera darmowy dostęp do sieci w przestrzeniach takich jak: parki, place, budynki publiczne, biblioteki, ośrodki zdrowia i muzea.

Bony mogą posłużyć do zakupu nowego sprzętu lub modernizacji starego sprzętu i zastąpienia poszczególnych urządzeń nowocześniejszymi i lepszymi.

Co ważne, beneficjenci będą wybierani zgodnie z kolejnością zgłoszeń. .Przyznanych zostanie co najmniej 15 bonów na każde państwo.

Gminy będą odpowiedzialne za finansowanie abonamentu internetowego oraz konserwację sprzętu, aby zapewnić mieszkańcom i odwiedzającym wysokiej jakości bezprzewodowy dostęp do internetu przez okres co najmniej trzech lat po zakończeniu instalacji sieci. Bon będzie ważny przez 18 miesięcy od momentu podpisania umowy o udzielenie dotacji, co oznacza, że po podpisaniu umowy gminy mają właśnie 18 miesięcy na uruchomienie sieci WiFi4EU.

W zeszłym roku w całej Europie przyznano – w ramach WiFi4EU – dofinansowanie 6200 gminom, w tym również z województwa podlaskiego. Bony otrzymały: Augustów, Grajewo, Wasilków, Choroszcz, Nowogród i Łomża.

Rejestracja i szczegóły naboru na stronie WiFi4EU

Poleć innym: