Cztery kolejne podlaskie gminy z dotacjami na zieloną energię

07.10.2021

Na posiedzeniu w czwartek, 7 października, zarząd województwa ponownie zwiększył pulę konkursu unijnego na dofinansowanie inwestycji wykorzystujących energię słoneczną – ze 107 mln zł do 111 mln zł. Dodatkowe pieniądze trafią do mieszkańców Zambrowa, Brańska oraz gmin Przytuły i Sidra.

 

Projekty tych samorządów zostały ocenione pozytywnie, ale z powodu wyczerpania się konkursowej puli nie otrzymały wcześniej dotacji. Ich wartość wynosi łącznie 6,5 mln zł, a dofinansowanie pokryje 4,4 mln zł.

– To ważne i potrzebne inwestycje dla mieszkańców Podlaskiego, dlatego obiecałem, że wszystkie dodatkowe pieniądze przeznaczymy na dofinansowanie pozytywnie ocenionych wniosków. Słowa dotrzymuję. Mieszkańcy kolejnych podlaskich gmin oszczędzą na wydatkach za energię elektryczną i będą oddychać czystszym powietrzem – stwierdził marszałek Artur Kosicki.

Teraz gminy przekażą otrzymane dotacje – w formie grantów ­– swoim mieszkańcom, którzy będą produkować energię ze słońca na własne potrzeby.

Łącznie w konkursie zostały dofinansowane 92 projekty. Ich wartość to blisko 164 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich wynosi ponad 111 mln zł.

W naborze można było uzyskać wsparcie z funduszy europejskich na budowę i montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną, na domach mieszkańców podlaskich gmin. Mogły to być ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Na liście rezerwowej jest jeszcze dziewięć projektów.

 

Poleć innym: