Dwie białostockie szkoły zawodowe z dofinansowaniem z RPOWP

06.11.2019

Ponad milion złotych z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzymają dwie białostockie szkoły zawodowe. Projekty zrealizuje Zespół Szkół Mechanicznych oraz Policealna Szkoła Administracji. Umowy o dofinansowanie podczas środowej (06.11) konferencji prasowej podpisał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 

Uczestnicy konferencji na tle ścianki z logo województwa podlaskiego

 

- W tej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego już dofinansowaliśmy rozwój szkolnictwa zawodowego na kwotę ponad 107 mln zł. To pokazuje jak jest to istotne z punktu widzenia rozwoju województwa oraz regionalnego rynku pracy - zaznaczył marszałek Artur Kosicki. - Jest dla nas bardzo ważne, aby pracownicy znaleźli pracę w województwie podlaskim - dodał.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło również podkreślał ważność tego typu projektów.

- Dofinansowania pozwalają spełniać marzenia uczniów i nauczycieli. Pewne działania, które przy normalnym budżecie nie mogą zostać zrealizowane teraz mogą dać szansę na lepszy i szybszy rozwój. Żadna szkoła nie jest w stanie nadążyć za tym co dzieje się na rynku technologicznym, więc chcemy w jakimś stopniu w tym pomóc.

Marszałek Województwa Podlaskiego i uczestnicy konferencji siedzą za stołem prezydialnym

 

Zespół Szkół Mechanicznych zrealizuje projekt "Mechaniak - Przyszłość Jest Tu I Teraz", którego głównym celem będzie rozwinięcie i podniesienie kompetencji zawodowych oraz zdobycie wiedzy praktycznej i doświadczenia przez 154 uczniów, a także aktualizacja kompetencji zawodowych 17 nauczycieli. Koszt przedsięwzięcia to 409 tys. zł., natomiast dofinansowanie z RPOWP wyniesie 388 tys. zł.

- Projekt jest niezwykle ważny zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Będziemy mogli uczyć we wszystkich zawodach branży motoryzacyjnej na nowoczesnym sprzęcie. Uczniowie już nie mogą się doczekać - podkreśliła Małgorzata Kleszczewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

Uczestnicy konferencji podpisują umowy

 

Dzięki projektowi "Policealna Szkoła Administracji Akademia Sukcesu w Białymstoku" pomoc w kształceniu otrzyma 154 słuchaczy z kierunków florysta, technik usług kosmetycznych, technik rachunkowości oraz opiekun medyczny.

- Bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę. Szczególnie ważne jest dla nas, że w ramach projektu zostanie wyposażona pracownia komputerowa, która pozwoli nam podnieść jakość kształcenia. Powstanie również pracownia opiekunki dziecięcej, czyli nowego zawodu. Fundacja posiada własne przedszkola i żłobki, więc będzie możliwość kształcenia własnej kadry. - powiedziała Agnieszka Czarnowska, prezes Fundacji Inicjatwywa Na Rzecz Edukacji.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. Całkowity koszt inwestycji to  796 tys. zł natomiast dofinansowanie opiewa na kwotę 736 tys. zł.

Uczestniczka konferencji za stołem prezydialnym

Uczestnicy konferencji podpisania umów za stołem prezydialnym

Na stole leży laptop z ekranem na którym wyświetlana jest informacja o dofinansowaniu projektów

bm

Fot. Małgorzata Sawicka / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

 

Poleć innym: