Jeszcze więcej pieniędzy na program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 i na Fundusze dla Polski Wschodniej

02.06.2022

O 47,7 mln euro więcej otrzyma Podlaskie na realizację inwestycji i przedsięwzięć, dofinansowywanych z Unii Europejskiej. Tym samym budżet naszego programu regionalnego wzrósł do blisko 1,3 mld euro. Więcej o 142 mln euro będzie również do podziału w ramach programu dla Polski Wschodniej. O zwiększeniu tych budżetów mówił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji w środę, 1 czerwca.

Dwie kobiety siedzą, marszałek w środku

Informację o zwiększeniu pieniędzy uzyskał marszałek na spotkaniu we wtorek, 31 maja, z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorzem Pudą i jego zastępczynią Małgorzatą Jarosińską-Jedynak.

Rekordowy budżet

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP) był już rekordowy w poprzednim kształcie (1,25 mld euro).

– Teraz wzrósł do blisko 1,3 mld euro. Jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mają w nowej perspektywie większe budżety – mówił Artur Kosicki. – To sukces. Sukces zarządu i całej drużyny z urzędu marszałkowskiego.

Dzięki dodatkowym pieniądzom w naszym regionie będzie można zrealizować więcej projektów miękkich.

Te pieniądze zostaną przeznaczone rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu, na inwestycje w ludzi. A konkretnie na zwiększenie wsparcia w trzech bardzo ważnych obszarach: opiece długoterminowej, kształceniu osób dorosłych oraz pomocy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy – wymieniła Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim.

Pół mld zł więcej

Z kolei budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (PPW+) wzrósł z 2,5 mld euro do ponad 2,64 mld euro. Tym samym pula dla Podlaskiego zostanie podwyższona z 416 mln euro do 440 mln euro. Dodatkowa kwota ma wspomóc m.in. inwestycje kolejowe. Priorytet będą miały te, na które została już wykonana dokumentacja.

– Z  naszych wyliczeń wynika, że do Podlaskiego w nowej perspektywie z obu programów trafi ponad pół miliarda złotych. To pieniądze dla naszych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, samorządów... To też cały czas element negocjacji. Jeszcze się one nie zakończyły, ale jak widać już na tym etapie, tych środków będzie tylko więcej – podsumował marszałek.

Poleć innym: