Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na Stadionie Miejskim w Białymstoku

27.10.2017

Ma to być wyjątkowe miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, inspirujące do odkrywania świata przez eksperymentowanie. W Laboratorium będzie prowadzona działalność edukacyjna i kulturalna. Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację, rozwój myśli technicznej, nowoczesne technologie. Inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł, natomiast dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 17,4 mln zł.

 To bardzo dobrze że w Białymstoku powstanie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, bo to oznacza, że rozwój pasji i zainteresowań, odkrywanie świata rozpocznie się od najmłodszego pokolenia. Nie będzie nasza młodzież musiała jeździć do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik, bo tu takie centrum będzie funkcjonowało. Cieszę się, że w ramach RPO pojawiły się środki na ten cel – powiedział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno wręczając prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek.

 Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie mogło pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Chcielibyśmy, żeby stało się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki tej inwestycji Stadion Miejski w Białymstoku będzie pełnił kolejną funkcję, nie tylko sportową, ale również edukacyjną.

Laboratorium zajmie ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Będą to dwa budynki, w jednym znajdzie się „Strefa Małego Odkrywcy”, czyli przestrzeń edukacyjna dla najmłodszych (do 10 lat), w drugim, skierowanym do młodzieży i dorosłych: wystawa główna oraz laboratoria. Będzie tu można uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki. W odkrywaniu świata nauki najmłodszym pomogą Zmysłek i Majka Pytajka. Bajkowi przewodnicy zadbają o to, aby pobyt w „Strefie Małego Odkrywcy” pozostawił mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Oprowadzą dzieci po wszystkich stanowiskach, powiedzą jak z nich korzystać i zaszczepią w nich pozytywne skojarzenia z nauką. Ich zadaniem będzie rozbudzanie w najmłodszych ciekawości i dociekliwości, a także wytłumaczenie w przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i pojęć. Oferta Laboratorium poszerzy i uzupełni programy nauczania. Projekt zakłada również współpracę z uczelniami, np. przy organizacji warsztatów, pokazów naukowych.

Ośrodkiem zarządzać (i realizować projekt) będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. 

Będziemy wykonywać równolegle kilka prac, dzielić je na etapy i mamy nadzieję, że w połowie 2019 r. najmłodsze dzieci będą mogły już wejść do strefy młodego odkrywcy, a nie później niż w pierwszym kwartale 2020 planujemy oddać wystawę – powiedziała dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska. Zapowiedziała też ogłoszenie konkursu na nazwę, bo Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy to nazwa robocza i trochę za długa.

Poleć innym: