Otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy w Krynickich

21.07.2021

To ośrodek dla dorosłych osób niepełnosprawnych lub cierpiących na zaburzenia psychiczne. Opiekę w nim znajdzie 30 potrzebujących. We wtorkowym (20.07) otwarciu odnowionego obiektu uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa. Samorząd województwa przeznaczył na termomodernizację tego budynku dotację z funduszy europejskich.

 

Goście uroczystości przecinają wstęgę przed budynkiem

- To bardzo potrzebna placówka. W imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego gratuluję tej inwestycji. Cieszy mnie, że zostaną tu otoczone opieką osoby potrzebujące. To nasz ludzki, chrześcijański obowiązek, żeby im tę opiekę zapewnić – podkreślał Marek Malinowski.

Podopieczni z dwóch gmin

Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) w Krynickich (gm. Zabłudów) jest lokalną placówką dziennego pobytu, przeznaczoną dla 30 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, z ośmioma miejscami pobytu całodobowego. Do użytku został oddany już w grudniu 2020 r. , ale dziś miało miejsce oficjalne otwarcie.

- Obecnie mamy 25 podopiecznych, ale ich liczba systematycznie się zwiększa. Pochodzą nie tylko z terenu gminy Zabłudów, ale również z gminy Juchnowiec, z którą podpisaliśmy porozumienie – mówił Adam Tomanek, burmistrz Zabłudowa.

Kompleksowa pomoc

Ośrodek jest bardzo potrzebny. Nie ma co do tego wątpliwości Judyta Pawłowska, terapeutka ŚDS.

- Osoby, które do nas trafiają, są często zamknięte we własnych środowiskach, własnych domach. Nie mają kontaktu z innymi ludźmi. Tutaj umożliwiamy im to. Mają również dostęp do pracowni, mogą się czegoś nauczyć, usamodzielnić. Otrzymują u nas pomoc pod każdym względem - wyjaśniała.

W nowo otwartym domu wszyscy mogą liczyć na bardzo dobre warunki. Działa tu pracownia gospodarstwa domowego, kulinarna, ruchu i informatyczna.

Koszt budowy domu to 2 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z funduszy europejskich.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli m.in.: wojewoda Bohdan Paszkowski, wicestarosta białostocki Roman Czepe, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, przedsiębiorcy, pracownicy ŚDS oraz okoliczni mieszkańcy.

Marek Malinowski przemawia podczas otwarcia Domu samopomocy w Krynickich

Budynek i wejście do Środowiskowego Domu Samopomocy w Krynickich

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Poleć innym: