Ponad 6 mln zł na walkę z chorobami odkleszczowymi

26.04.2022

Dofinansowanie z funduszy europejskich umożliwi mieszkańcom regionu skorzystanie ze szczepień ochronnych wraz z konsultacją lekarską. W poniedziałek, 25 kwietnia, umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa: Marek Malinowski i Wiesława Burnos oraz Magda Rogulska z Centrum Medycyny Pracy i Rodziny R MED.

członkowie zarządu Marek Malinowski oraz Wiesława Burnos pozują do wspólnego zdjęcia wraz z kobietą

Dotacja umożliwi udzielanie świadczeń medycznych dla niemal 11 tys. mieszkańców gmin z powiatów sejneńskiego i sokólskiego. Będą mogli skorzystać oni również z konsultacji lekarskiej oraz porad w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, realizowanych przez placówki ochrony zdrowia.

– Przedsięwzięcie będzie wyglądało w ten sposób, że będą organizowane większe akcje w danym powiecie, danej gminie, a dodatkowo będziemy dążyli do tego, żeby wykwalifikowany personel świadczył usługę medyczną, żeby dostęp do szczepień był dla każdego najbardziej dogodny i jak najszybszy – wyjaśniała Magda Rogulska z firmy R MED dodając, że akcja szczepień rozpocznie się w maju tego roku.

Świadczenie obejmie osoby pracujące w sektorze rolnictwa, łowiectwa, rybactwa w przedziale wiekowym 18 – 64 lata.

– Województwo podlaskie jest typowym regionem rolniczym, gdzie występuje również duża ilość lasów, stąd mieszkańcy są narażeni na choroby związane z kleszczami. Według danych, do których samorząd województwa ma dostęp, blisko połowa osób, która jest chora na kleszczowe zapalenie mózgu, pochodzi z naszego województwa – podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za obszar zdrowia.

Z kolei Wiesława Burnos zaznaczyła, jak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza w kontekście chorób odkleszczowych.

– Okresem, w którym jest najwięcej kleszczy, jest wiosna. One mogą występować niekoniecznie w lesie, ale w zagajnikach, na miedzach – powiedziała członek zarządu. – Zapobieganie zachorowaniu jest bardzo ważne, ponieważ skutki tej choroby są bardzo poważne.
Inicjatywa jest częścią projektu, którego łączna wartość to blisko 9 mln 800 tys. zł.

Podejmowane w jego ramach działania to szkolenia z zakresu chorób odkleszczowych dla pracowników ochrony zdrowia oraz przedsiębiorstw sektorów rolnictwa, łowiectwa oraz rybactwa z Podlaskiego. Projekt obejmuje również wsparcie szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz porad i ankiet profilaktycznych. Okres jego realizacji trwa od 1 marca 2020 roku, a zakończy się 30 września 2023 roku.

Poleć innym: