Prawie 30 mln zł na łomżyńską miejską mobilność

25.09.2020

Nowoczesny parterowy budynek dworca autobusowego w Łomży, kilkanaście nowych autobusów oraz kompletny system rowerów miejskich. Łomżyński samorząd realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. Symboliczny czek na niemal 30 mln zł wręczyli w czwartek (24.09), podczas oficjalnego otwarcia dworca, włodarzom miasta marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś.

-  To wielki dzień dla mieszkańców Łomży. Na realizację tej inwestycji czekali wiele lat – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. -  Dworzec to inwestycja trudna do zrealizowania, ale dziś możemy być z niej dumni. Powstał piękny i nowoczesny obiekt, który już staje się wizytówką naszego miasta.

Prezydent podkreślił, że uzyskanie zewnętrznego wsparcia przy tym projekcie pozwoli na realizację kolejnych. Za przychylność podziękował marszałkowi Kosickiemu i wicemarszałkowi Olbrysiowi.

- To nic innego jak rozwój gospodarczy Łomży. To jest też ochrona środowiska, bo ten transport będzie niskoemisyjny, ale to też poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców miasta w zakresie korzystania z transportu publicznego – mówił o projekcie marszałek Kosicki. – Cieszę się, że za każdym razem, kiedy jestem w Łomży, to widzę, że miasto się zmienia, a jeszcze bardziej, że wiele tych inwestycji jest realizowanych przy współudziale samorządu województwa.  

- Dworzec autobusowy i kolejowy to rozwój – przekonywał z kolei Marek Olbryś dziękując marszałkowi Kosickiemu za to, że „Łomża może na niego liczyć” i zapewniając, że miasto oraz subregion jest doceniany i obdarzany sympatią w zarządzie i sejmiku województwa.

Pierwsze roboty związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego ruszyły w połowie sierpnia 2018 r. Zajmuje powierzchnię około 3 tys. mkw . Tworzy je m.in. węzeł przesiadkowo – komunikacyjny z ośmioma stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, pięcioma stanowiskami dla komunikacji lokalnej oraz szklane zadaszenie dworca. Ławki przy peronach są wyposażone w ładowarki USB i gniazda elektryczne. Budynek dworca to poczekalnia, kasy biletowe i dyspozytornia.

Budynek dworca jest częścią projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).  Dzięki Funduszom Europejskim miasto zakupi m.in. 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym oraz dwa autobusy elektryczne, zbuduje system wypożyczania rowerów (15 stacji wypożyczeń, 100 rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych). Zrealizowane także zostaną działania edukacyjne.

Poleć innym: