Trzy kolejne elektrownie fotowoltaiczne w Podlaskiem

06.04.2022

Powstaną w Pokośnie (gm. Suchowola), Tykocinie i Grajewie. Na posiedzeniu w środę, 6 kwietnia, zarząd województwa zwiększył pulę w konkursie z funduszy unijnych na odnawialne źródła energii i przyznał 3,5 mln zł dotacji na te inwestycje.

– Tak jak obiecywaliśmy jako zarząd województwa, wszelkie oszczędności przeznaczamy na zwiększenie udziału produkcji energii z odnawialnych źródeł. To jeden z najważniejszych postulatów Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu – przyznał wicemarszałek Marek Olbryś,

Firma Promyk Pokośno otrzyma 1,2 mln zł na budowę elektrowni fotowoltaicznej w miejscowości Pokośno Spółka MK Investments dotację w wysokości blisko 1,1 mln zł przeznaczy na budowę farmy fotowoltaicznej w Tykocinie. Z kolei firma „Bojar” dostanie 1,2 mln zł na uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Grajewie.

Elektrownie będą produkowały prąd z energii słonecznej w celach komercyjnych – na sprzedaż.

Projekty te zostały wyłonione w konkursie, w którym można było otrzymać dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie otrzymało do tej pory 61 inwestycji w wysokości 73,6 mln zł (uwzględniając przyznane właśnie dotacje).

Poleć innym: