VI Wschodni Kongres Gospodarczy – Białystok 25-26 września 2019!

05.07.2019

Przed nami szósta edycja najważniejszego forum dyskusji o teraźniejszości i przyszłości Polski Wschodniej. W czwartek (04.07.) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.

Tegorocznemu, szóstemu już Kongresowi, który odbędzie się w Białymstoku w dniach 25-26 września 2019 r., towarzyszy hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”. To blisko 1500 gości, dwustu prelegentów i trzydzieści debat m.in. o relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, zagadnieniach współpracy międzynarodowej, wspólnych europejskich inwestycjach, aż po przemiany związane z cyfryzacją. Współorganizatorem VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest samorząd województwa podlaskiego.

O szczegółach wydarzenia informowali Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos,  dyrektor Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauki o Usługach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej Joanicjusz Nazarko, prezes firmy Malow Henryk Owsiejew, Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB oraz prezes PWTP (organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego)  Wojciech Kuśpik.

Współorganizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest samorząd województwa podlaskiego. Reprezentująca marszałka Artura Kosickiego, członek zarządu województwa Wiesława Burnos podkreślała gospodarcze i biznesowe korzyści wynikające z wydarzenia.
– To jedyna w kraju tak szeroko tematycznie zróżnicowana i cykliczna debata dotycząca rozwoju Polski Wschodniej - podkreślała marszałek Burnos – Stanowi znakomite forum do wymiany doświadczeń, do rozmów, do nawiązania relacji biznesowych i w efekcie przyczyni się do rozwoju naszego regionu.

Dwa dni debat, 1500 uczestników, 200 prelegentów i 30 paneli tematycznych

Agenda szóstej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego obejmuje jak co roku szeroki zakres tematów – od relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, poprzez zagadnienia współpracy międzynarodowej, wspólnych europejskich inwestycji, aż po przemiany związane z cyfryzacją.

Jak podkreślał Wojciech Kuśpik, tematy Kongresu zostały wypracowane wspólnie z władzami regionalnymi i przedsiębiorcami: – Podejmujemy tematy ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionów Polski Wschodniej – mówił prezes PWTP – Kongres robimy przede wszystkim z myślą  o przedsiębiorcach i dominują tematy biznesowe – w tym roku będą to m.in. ekspansja zagraniczna,  transformacja cyfrowa,  rynek pracy czy logistyka.

Reprezentujący środowisko przedsiębiorców, prezes firmy Malow Henryk Owsiejew zaznaczył, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla lokalnego świata biznesowego - Kongres to taki czas, kiedy stajemy się podmiotem w dyskusji o gospodarce – zauważył – Cała tematyka i tego i poprzednich edycji jest związana jest z gospodarką w różnych aspektach.

W opinii Prof. Joanicjusza Nazarko jednym z ciekawszych tematów Kongresu będzie m.in. transport i infrastruktura logistyczna na linii Europa-Azja, w kontekście nowego Jedwabnego Szlaku i oczywiście zagadnienia dotyczące współpracy biznesu i nauki. 

Podczas Kongresu nie zabraknie dyskusji też o Unii Europejskiej – na co zwrócił uwagę Maciej Perkowski z UwB.

Wydarzenia towarzyszące

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku po raz piąty stanie się także okazją do inspirujących spotkań młodzieży z praktykami biznesu oraz artystami – mowa tu o Projekcie EEC – Liderzy Przyszłości. Ta inicjatywa jest skierowana jest  do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez możliwość spotkania się i dyskusji z praktykami biznesu. Rokrocznie uczestniczy w nim ok. 700 uczniów

Podobnie jak w latach ubiegłych w ramach WKG odbywają się konkursy TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej, TOP Pracodawcy Polski Wschodniej i TOP Start-upy Polski Wschodniej.
We wszystkich konkursach mogą wystartować podmioty i projekty z jednego z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

W ciągu dwóch dni (25-26.09)  w trzydziestu debatach weźmie udział dwustu prelegentów i blisko 1500 gości z kraju i z zagranicy.
Swój udział w debacie zapowiadają przedstawiciele rządu RP. Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Wiecej informacji o VI WKG znajduje się na stronie www.wschodnikongres/eu/pl

Poleć innym: