W białostockim WORD działa instalacja fotowoltaiczna

20.10.2021

Wyprodukowany dzięki niej prąd zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, pozwalając na znaczne oszczędności. We wtorek, 19 października, odbyło się podsumowanie proekologicznego projektu dofinansowanego z funduszy europejskich, dzięki któremu na dachu budynku WORD zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy przyłączeniowej 40 kW.

– W imieniu marszałka Artura Kosickiego serdecznie gratuluję realizacji tej inwestycji. Myślę, że ten projekt to doskonały wzorzec dla innych instytucji podlegających samorządowi województwa. Powstawanie tego typu instalacji jest szalenie ważne. Wszystkie one przyczyniają się do realizacji ambitnych celów całej Unii Europejskiej – podkreślała Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

Uczestnicy konferencji w WORD w Białymstoku

Energetyczna oszczędność

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego wartość to ponad 250 tys. zł, z czego dotacja pokryła 187 tys. zł. Przemysław Sarosiek, Dyrektor WORD w Białymstoku, podkreślał, że nad realizacją projektu pracował już od ponad dwóch lat.

- Cieszę się, że mamy swój wkład w ekologię i czyste powietrze – mówił Przemysław Sarosiek. – Ta inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną, jest ostatnią „kropką nad i”. Na tę chwilę płacimy tylko za moc przesyłową. Nie będziemy szkodzili środowisku i to jest bardzo ważna rzecz, zachęcam wszystkich do korzystania z możliwości, jakie dają fundusze europejskie.    

Jak zaznaczył, WORD w ostatnim czasie podjął działania ograniczające zużycie energii elektrycznej. W budynku ośrodka zostały wymienione m.in. wszystkie jarzeniówki na oświetlenie LED-owe. W ubiegłym roku oświetlenie tego typu zamontowano także na placu.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku WORD w Białymstoku.

Fundusze mają moc

O tym, jak fundusze europejskie zmieniają polskie regiony i jak duży wpływ mają m.in. na poprawę stanu powietrza – mówiła Anna Sulińska-Wójcik, zastępca dyrektora w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Fundusze europejskie mają moc i naprawdę zmieniają rzeczywistość wokół nas. Inwestycja w WORD, może nie jest największą inwestycją proklimatyczną w województwie, ale jest bardzo ważnym krokiem do osiągnięcia celu, jakim jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisyjności w okolicy – zaznaczyła Sulińska-Wójcik.

Mówiąc o nowej perspektywie finansowej, podkreśliła, że będzie w niej kładziony nacisk na projekty związane z walką ze zmianami klimatu. Zgodnie z założeniami, mają one stanowić 30 proc. alokacji nowego programu regionalnego. 

Wśród uczestników wtorkowego spotkania byli też m.in. Magdalena Raczkowska i Izabela Łokić, zastępcy dyrektora w Departamencie Rozwoju Regionalnego oraz Janusz Małysko z Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP.

Poleć innym: