W powiecie sokólskim powstają cztery rodzinne domy dziecka

21.01.2022

Placówki, których powstanie dofinansowane zostało z funduszy europejskich, zapewnią opiekę ponad 30 dzieciom w różnym wieku z terenu województwa podlaskiego. Budynki pozyskane na ten cel, w czwartek, 20 stycznia, wizytowali Wiesława Burnos - członek zarządu, Piotr Rećko - starosta sokólski oraz Paweł Wnukowski - radny wojewódzki. Nieruchomości zostaną teraz wyremontowane, odpowiednio wyposażone i dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców, w tym dzieci z niepełnosprawnościami.

 

Wiesława Burnos, członek zarządu, Piotr Rećko, starosta sokólski i Paweł Wnukowski, radny wojewódzki, podczas konferencji prasowej.

Pierwszy z budynków, w którym mieścić się będzie placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego, zlokalizowany jest w Sokółce, na rogu ul. Kryńskiej i Wodnej. Do tej pory był własnością województwa.

Ten budynek pozyskaliśmy dzięki wcześniejszej inwestycji, dotyczącej budowy wiaduktu w Sokółce. Bardzo mnie cieszy fakt, że teraz mamy możliwość przekazania go starostwu na cel związany z budową rodzinnych domów dziecka. Jak zarząd województwa przekazaliśmy już na to przedsięwzięcie ponad 6 mln zł ze środków europejskich – podkreślała Wiesława Burnos.

Potrzeby dzieci na pierwszym miejscu

Ze względu na niewystarczającą liczbę tego typu placówek w powiecie, dzieci które wymagała takiej pomocy niejednokrotnie trafiały do rodzin zastępczych z terenu całego kraju. W nowopowstałych ośrodkach znajdą miejsce podopieczni z całego regionu.

Takie decyzje pokazują, że zarząd województwa umie wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, aby zrealizować tak szczytny cel. Dziś mamy tego bardzo dobry przykład – podkreślał Paweł Wnukowski.

Jak mówił, wspólne działania przyczynią się teraz do zapewnienia dzieciom z powiatu bezpiecznego miejsca, bez potrzeby umieszczania ich w tego typu placówkach w innych województwach. 

Cztery budynki w czterech różnych lokalizacjach

Budynki będą równomiernie rozmieszczone na terenie całego powiatu. Drugi z nich znajduje się w gminie Kuźnica. W tej chwili jest to nieużytkowany budynek starej szkoły w Czuprynowie. Trzeci mieści się w Dąbrowie Białostockiej. Nad lokalizacją czwartego z nich trwają obecnie rozmowy.  Pod uwagę brany jest budynek zakładu energetycznego w Krynkach, jeden z budynków w Sokółce i w Nowym Dworze.  Wartość przedsięwzięcia sięgnie 7 mln zł, z czego dotacja pokryje 5,9 mln zł.

Kiedy w 2014 roku przejąłem funkcję starosty sokólskiego, od razu podjęliśmy decyzję o otwarciu rodzinnego domu dziecka we współpracy z siostrami Salezjankami. Taki dom dziecka powstał w Nierośnie. Widzieliśmy jednak, że wiele dzieci wyjeżdżało poza powiat i, że musimy budować kolejne takie domy. Bardzo trudno nam szły starania w tym kierunku, nasze wnioski o takie inwestycje były wielokrotnie odrzucane. Dopiero wśród obecnego zarządu znaleźliśmy poparcie dla takiego przedsięwzięcia – mówił Piotr Rećko. 

Jak poinformował, w poszczególnych budynkach ekipy remontowo-budowlane przystępują w tej chwili do inwentaryzacji, prac przygotowawczych i analizy projektów. Każdy z nich będzie wyposażony w fotowoltaikę, pompę ciepła, będzie posiadać wyposażoną kuchnię i wygodne pokoje dla dzieci. Zagospodarowane zostanie również otoczenie wokół obiektów – powstaną trawniki, nowe ogrodzenia, podjazdy dla niepełnosprawnych i place zabaw.

Nie tylko remonty

W ramach przyznanej dotacji zaplanowano również szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze oraz dla kandydatów na dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rodziny zastępcze otrzymają też wsparcie, które pomoże im pełnić swoją rolę. To m.in. pomoc psychologa, poradnictwo prawne czy mediacje rodzinne. Zagwarantowano również wypłatę świadczeń pieniężnych na rzecz dzieci przebywających w przyszłych placówkach.

Projekt będzie realizowany do października 2023 r. Partnerem w jego realizacji będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.  Dotacja pochodzi z programu regionalnego.

Drewniany budynek

Wiesława Burnos, członek zarządu, Piotr Rećko, starosta sokólski i Paweł Wnukowski, radny wojewódzki, podczas konferencji prasowej.

 

Poleć innym: